Adidas Tango 12 Euro 2012 -
EM bolden der skal bruges til EM slutrunden i Polen & Ukraine
Endnu et viduder fra Adidas indenfor fodbolde.
Denne officielle EM bold til slutrunden i Ukraine og Polen, er blot endnu en top fodbold fra Adidas' udviklingscenter.
Der skulle meget til at tage over efter den meget populære VM; fodbold Jabulani.
Men det er lykkes til fulde at skabe en fodbold, med meget lig de samme suveræne spille egenskaber.
Bolden har i overfalden en helt speciel belægning, som giver dig et fantastisk greb i bolden, og som er med tl at øge din boldkontrol i fart og driblinger.
Bolden består af 32 paneler som ikke er syet sammen, men har fået den nye gode teknologi, som er at du nærmest "lasersyer" alle paneler sammen.
Det giver en nunik og helstøbt fodbold, som har et fantastisk svæv i luften, men som også har en god rammeflade ved skud og spark. Giver en optimal spillekomfort.
Designet er taget ud fra den velkendte 80'er serie Tango, og er blevet reetableret med nye farver, men i samme retro design